سه شنبه , ۴ آذر ۱۳۹۹
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

با انواع خطوط DSL آشنا شوید

مادامی که به گونه خاصی از خطوط DSL اشاره‌ای نداشته باشید، در حالت کلی DSL به نام فناوری xDSL نامیده می‌شود. زمانی که از عبارت DSL استفاده می‌کنید، در حقیقت در حال اشاره کردن به خطوط ADSL، G.Lite، HDSL، SDSL، VDSL و SHDSL هستید. تمامی این خطوط به دو دسته Asymmetrical و Symmetrical تقسیم می‌شوند.

انواع خطوط DSL

Asymmetrical: در این گروه توان عملیاتی در زمان ارسال اطلاعات از سمت سرویس دهنده (Downstream) به سمت سوییچ یا کامپیوتر شما و ارسال اطلاعات از طریق کامپیوتر شما برای سرویس‌دهنده (upstream) متفاوت از یکدیگر هستند. به عبارت دیگر سرعت دانلود بیشتر بوده، در حالی که سرعت آپلود کمتر است. این سرویس‌ها در یک جهت که همان دانلود است توان عملیاتی بیشتری دارند و عمدتا برای برقراری ویدیو کنفرانس‌ها، دانلود و وب‌گردی مناسب هستند.

Symmetrical: در این گروه توان عملیاتی در حالت downstream و upstream یکسان است که خطوط HDSL، SDSL و SHDSL یک چنین قابلیتی را ارائه می‌دهند. سرویس‌های این گروه عمدتا برای بارگذاری، دانلود و آپلود داده‌ها به‌طور همزمان و در یک سرعت موازی مناسب است. سرویس‌های این گروه عمدتا برای کاربرانی مناسب است که نیاز دارند سرعت دانلود و آپلود یکسانی در اختیار داشته باشند. جدول زیر ویژگی‌های مختلف انواع خطوط DSL را نشان می‌دهد.

ADSL سرنام (asymmetric DSL)

در این سرویس که به full rate نیز شهرت دارد توان عملیاتی در حالت upstream یا همان بارگذاری تنها ۰٫۶۴۰ مگابیت بر ثانیه است، در حالی که توان عملیاتی در حالت downstream برابر با ۶٫۱۴۴ مگابیت بر ثانیه بوده و محدودیت فاصله نیز برابر با ۵٫۵ کیلومتر است. البته هر چه فاصله افزایش پیدا کند، افت سیگنال نیز به وجود خواهد آمد، به همین دلیل گفته می‌شود در فناوری ADSL نمی‌توان فاصله را زیاد کرد، به همین دلیل است که شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی پیشنهاد می‌دهند سرویسی که در نزدیکی محل سکونت یا کار خودتان قرار دارد را انتخاب کنید. جدیدترین نسخه از ADSL که ADSL+ نام دارد به لحاظ تئوری حداکثر توان عملیاتی ۲۴ مگابیت بر ثانیه را برای دانلود و ۳٫۳ مگابیت بر ثانیه را برای آپلود ارائه می‌کند.

G.Lite

نوع دیگری از سرویس‌های DSL است که توان عملیاتی آن در حالت دانلود و آپلود کمتر از ADSL است، اما در مقابل قادر است از مسافت بیشتری پشتیبانی به عمل آورد.

HDSL یا HDSL-2

در این سرویس upstream یا توان عملیاتی در حالت بارگذاری بیشتر شده و برابر با ۱٫۵۴۴ تا ۲٫۰۴۸ مگابیت بر ثانیه و توان عملیاتی در حالت دانلود نیز یکسان با حالت بارگذاری است و حداکثر فاصله‌ای که قادر به پشتیبانی از آن است حداکثر برابر با ۵٫۵ کیلومتر است. به دلیل این‌که سرویس فوق از نوع Symmetrical است، upstream و downstream یکسان است و سرعت دانلود بالایی نیز ندارید.

SDSL سرنام (symmetric DSL) 

در این سرویس توان عملیاتی upstream برابر با ۱٫۵۴۴ و downstream آن نیز برابر با ۱٫۵۴۴ مگابیت بر ثانیه است و محدودیت مسافت آن برابر با ۳٫۶ کیلومتر است.

SHDSL

در این سرویس توان عملیاتی در هر دو حالت upstream و downstream بهبود پیدا کرده و به ۲٫۳۶ تا ۱٫۴۷ مگابیت بر ثانیه می‌رسد. محدودیت فاصله در این سرویس بهبود پیدا کرده و ۵٫۴ کیلومتر تا ۷٫۹ کیلومتر می‌رسد.

VDSL سرنام very high bit rate DSL or variable DSL

در خط مشترک دیجیتال با نرخ بیت بسیار بالا  توان عملیاتی بسته به نوعی که خریداری می‌کنید در حالت آپلود برابر با ۱٫۶، ۳٫۲ یا ۶٫۴ مگابیت بر ثانیه و به لحاظ تئوری ۱۰ مگابیت بر ثانیه و توان عملیاتی در حالت دانلود نیز برابر با ۱۲٫۹، ۲۵٫۹ یا ۵۱٫۸ مگابیت بر ثانیه و به لحاظ تئوری تا ۷۰ مگابیت بر ثانیه است. اما محدودیت فاصله آن در مقایسه با گزینه‌های دیگر کمتر بوده و حداکثر برابر با ۱٫۶ کیلومتر است.

منبع : shabakeh-mag

با دوستانتان به اشتراک بگذارید
تکنولوژی و کامپیوتر - Techcom

درباره ی Mohammad

Mohammad
یک نابَلَد در حوزه کامپیوتر و تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.